Wybór klamki wydaje się wręcz trywialnym zadaniem. Podchodzimy do wystawy i… sięgamy po tę, która odpowiada nam wizualnie oraz cenowo. To jednak detale, do jakich bez wątpienia należą klamki, podkreślają styl wnętrza. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego uchwytu do drzwi.
Skąd różnica w cenie?
Niejednokrotnie podchodząc do wystawy, możemy trafić na podobne produkty w diametralnie różnych cenach. Różnica ta wynika z czynników na pierwszy rzut oka niewidocznych, takich jak: materiał, z którego są wykonane, jakość powłoki koloryzującej, dokładność wykonania itp. To wszystko wpływa na jakość i wygodę użytkowania, dlatego warto porównywać podobne do siebie produkty niźli kierować się tylko ich ceną.
Materiał
Uchwyty (w tym pochwyty zalecane do drzwi przesuwnych) stosowane w drzwiach wewnętrznych są wykonywane z różnych materiałów albo ich połączenia. Jednak podstawę stanowi zawsze odlew z metalu, który bywa uzupełniany o dodatki w postaci: kamieni, szkła, materiałów sztucznych czy też drewna itp. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji odlewów są:
- Aluminium (lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję);
- ZnAl (trwały, odporny na korozję);
- Nikiel (trwały, ale bywa alergenem w kontakcie ze skórą);
- PCV (trwałe tworzywo wykorzystywane zwykle przy oknach);
- Stal nierdzewna (odporna na korozję, świetnie sprawdzi się w łazience i kuchni);
- Chrom i tytan (trwałe, sprawdzą się w łazience i drzwiach zewnętrznych);
- Mosiądz (poddaje się łatwej obróbce, ale jest wyjątkowo trwały).
Koloryzacja
Kolory klamkom są nadawane za pomocą dwóch metod: galwanizacji lub PVD. To, jakiej metody użyto do pomalowania klamki, przekłada się bezpośrednio na ścieralność powłoki, a co za tym idzie trwałość danego koloru naniesionego na uchwyt. Metodą galwanizacji wytwarza się na obiektach strukturę porowatą, która jest mniej trwała i ulega ścieraniu w trakcie użytkowania. Z kolei metoda PVD polega na próżniowym naparowywaniu farby. Uzyskana przez nią struktura jest gładka i odporna na zarysowania. Wybierając kolor klamki, powinniśmy kierować się barwą takich elementów wnętrza, jak karnisze i okucia mebli.
Klasyczna? Designerska? A może stylizowana?
Model klamki powinniśmy dobierać, kierując się charakterem naszych drzwi oraz stylem całego pomieszczenia. Asortyment obecny na rynku możemy podzielić na trzy kategorie: klasyczne, designerskie oraz stylizowane. W przypadku klamek klasycznych mamy do czynienia z najprostszymi, powszechnie znanymi projektami. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie klamka nie powinna zwracać uwagi. Jej proste kształty stanowią harmonijne dopełnienie przestrzeni, zaś ich kształt jest dobrze dopasowany do anatomii ręki. W odróżnieniu od klasycznej, klamka designerska zwraca na siebie uwagę poprzez nieszablonowe formy bryły. To właśnie ten model często łączy metal z innymi materiałami, takimi jak: szkło barwione, drewno, kamienie czy nawet skóra. Odważne połączenia materiałów oraz wysoko estetyczne wykonanie sprawiają, że klamka nie znika w pomieszczeniu, lecz staje się jego wyraźnym punktem. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stawiamy na nowoczesne rozwiązania lub surowe, loftowe wykończenia. Ostatnią grupą są klamki stylizowane, najczęściej wykonane z mosiądzu, jako metalu dość miękkiego, by oddać bogactwo rzeźbień. Te klamki mają swoje zastosowanie głównie w pomieszczeniach klasycznych z dużą ilością antyków. Stanowią estetyczne dopełnienie stylizacji wnętrza.
Zwróć uwagę na rozety
Klamki można zakupić w komplecie z rozetami, które dzielą się ze względu na kształt na okrągłe lub kwadratowe. Ponadto występują w czterech wariantach oszczędnościowym (do klamki) oraz w zależności od zastosowanego zamka: WC, na klucz lub na wkładkę patentową. Innym dostępnym rozwiązaniem jest klamka z szyldem pełnym (podłużnym).
Rozmiar ma znaczenie!
Przed wymianą klamki należy pamiętać, że każdy uchwyt zamontowany w drzwiach zostawia ślad. Dlatego szukając nowego okucia, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar rozety, który musi być taki sam lub większy, jak w klamce pierwotnie zamontowanej.
Zobacz inne artykuły:
– Wszystko, co musisz wiedzieć o drzwiach do łazienki
– O tym musisz pamiętać wybierając drzwi wewnętrzne!